MAGYARORSZÁG NEMZETI PARKJAI
szerkesztette: NeMo 2005.05.01. 19:49
|
Mottó: Kérlek, ne vigyél el semmit, csak a fotóidat; ne hagyj ott semmit, csak a lábnyomaidat!
Forrás: A cikk 2005-ben az OKTVF honlapján volt elérhető. Ma már nyoma sincs, mint ahogyan többi forrásmunkám sem lelhető már fel az interneten, szerzőik nem tartották fontosnak azokat archiválni...
Átszerkesztve: 2014 január - március
A jövőben szándékomban áll a cikk folyamatos frissítése, a kapcsolódó linkek ellenőrzése.
|
Természetbarát viselkedési normák:
A természet megismerhető a növények, állatok és ásványok gyűjtése, szemét vagy hulladék lerakása, hangoskodás, a vadon élő állatok zavarása nélkül is. A fokozottan védett területeken jelzett turistautak vezetnek át, melyekről nem érdemes, és sok helyen nem is szabad letérni. Gépjárművek nemzeti parkjainkban a közforgalom számára megnyitott utakról nem térhetnek le, az erdészeti üzemi utakra nem hajthatnak be. A parkolóban leállított lakókocsiban, lakóautóban éjszakázni nem lehet.
MAGYARORSZÁG NEMZETI PARKJAI
Magyarországnak ma 10 nemzeti parkja van. Kevesen tudják, hogy ezek hol találhatóak, illetve mit is hivatottak védeni. A korábbiakban az OKTVF (Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség) honlapjáról emeltem át azt a cikket, mely jelenlegi cikkem elődje volt. Ez a honlap azóta megszűnt, az OKTVF új honlapján nincsenek ismertetők Nemzeti Parkjainkról. Így többszörösen is azt gondolom, ideje ismét összegyűjteni azokat az ismereteket, amelyeket feltétlenül tudni és LÁTNI érdemes.
Elsődleges célom, hogy bemutassam még meglévő természeti értékeink változatos gazdagságát, és ösztönözzem olvasóimat hazánk természeti értékeinek felfedezésére, megőrzésére; valamint a természetjárás írott és íratlan szabályainak betartására.
A helyszínen szerezhető élmények, tapasztalatok hatását a későbbiekben összegyűjtött természeti kalauzomban látható képek, ismertetők nem pótolhatják, ezért igyekeztem minden olyan információt összegyűjteni, amelyek hasznosak a túrázni vágyóknak, illetve az osztálykirándulások, erdei iskolák szervezőinek.
A nemzeti parkok emblémái mögé fogom kigyűjteni adott Nemzeti Park saját honlapjait. Csak remélni tudom, hogy ezeket a közeljövőben nem szüntetik meg és költöztetik más webcímre, elérhetőségüket igyekszem majd követni, és szükség szerint frissíteni.
2014.03.03. A linkeket összeszedtem. Ezentúl, ha az emblémára kattintasz, az adott Nemzeti Park igazgatóságának honlapját nyithatod meg, ahol a térségről, az adott régió élővilágáról, valamint a nemzeti park területén elérhető látnivalókról és programokról informálódhatsz.
További csemege: Alább összegyűjtöm számotokra azokat a képtárakat, ahol magunk is jártunk már. Így saját fotóimat tekintheted meg egy adott térségről.
NEMZETI PARK |
SAJÁT FOTOGALÉRIÁK |
|
|
|
Balaton-felvidéki Nemzeti Park - Alapítva 1997
A Nemzeti Park a Balaton északi partvidékéhez kapcsolódva, nyugat felé egyre szélesedő sávban húzódik a Kis-Balaton térségéig. Összterülete 56 997 hektár, melyből 10 471 hektár fokozott védelem alatt áll. A nemzeti park területi egységei: a Tihanyi-félsziget, a Pécselyi-medence, a Káli-medence, a
Tapolcai-medence és a tanúhegyek, Zala és Somogy megyében a Keszthelyi-hegység és a Kis-Balaton, továbbá a teljes Balaton-part és a Balaton öblei. (Forrás: Utazom.com)
|
|
BÜKK, LILLAFÜRED, BÜKKSZENTKERESZT ÉS KÖRNYÉKE |
|
Bükki Nemzeti Park - Alapítva 1976.
A Bükki Nemzeti Park Magyarország legnagyobb hegyvidéki, erdős nemzeti parkja. Változatos területén igen gazdag növényvilág figyelhető meg, az itt előforduló állatfajok száma 22 ezer körüli. A park védendő kincsei a földtani, felszínalaktani és barlangtani értékek: a Bükk-hegységben 853 barlangot tártak fel, közülük 45 fokozottan védett. Nagyszámú régészeti lelőhelye közül a legjelentősebbek az ősember által lakott barlangok. A nemzeti park 43 ezer hektáros területéből 5730 hektár fokozottan védett. (Forrás: Utazom.com)
|
|
A közeljövőben megjelenik! Feltöltése folyamatban, kérlek légy türelemmel! |
|
Aggteleki Nemzeti Park - Alapítva 1985
Az Aggteleki-karszt vidékén alapított Aggteleki Nemzeti Park több mint 20 ezer hektáros területe különleges természeti értékeket véd. Legismertebb az a barlangrendszer, amely - a Szlovák-karszt barlangjaival együtt - 1995-től a Világörökség része. Az élőlények védelmén túl a nemzeti park hivatott az egész táj képének fenntartására, melybe beletartozik a népi építészet és tárgykultúra megőrzése, a tájformáló és tájépítészeti alkotások védelme, valamint a régészeti, kultúr- és ipartörténeti értékek megmentése is. (Forrás: Utazom.com)
|
|
|
Amíg magam el nem jutok arrafelé...
Pinczehelyi József "dokumentum" honlapja rengeteg saját fotóval a Dráva, Zselic, és Szentegát környékéről. Érdemes megnézni!
|
|
A Duna-Dráva Nemzeti Park 1996 tavaszán a Duna és a Dráva mentén jött létre, mintegy 50.000 hektár kiterjedésű területen. Természeti képének formálásában a víz játszotta a főszerepet. A két folyó, azok víztömege határozta meg a sokféle élőhely kialakulását, melyeken színes élővilágot találunk. A nemzeti park szinte teljes területe az egykori ártéren található. A Parkhoz tartozik a gemenci holtágak, Dráva és szigetei, Boronka (belső Somogy), Dél-Mezőföld (Tolna és Fejér megye határán), kelet és nyugat Mecsek, és Zselic területe. Természetvédelmi területek felsorolását és jellemzését lásd ITT >>> |
Természetvédelmi kislexikon
Nemzeti park
A nemzeti parkok létesítésének célja - általánosságban - az adott térség geológiai, hidrológiai, botanikai, zoológiai és kultúrtörténeti értékeinekvédelme, a jellegzetes, részben vagy egészében még érintetlennek mondható táj megóvása, az alapvető ökológiai folyamatok, a biológiai sokféleség feltételeinek folyamatos biztosítása. Kiemelten fontos a folyóvizek, a felszín alatti vízkészlet, továbbá az erdők, a termőtalaj és más megújuló erőforrások védelme. A nemzeti parkok feladata emellett a természeti értékek megismertetése, a természet megbecsülésére nevelés, az ökoturizmus feltételeinek megteremtése.
Bioszféra-rezervátum
Az UNESCO 1970-ben "Ember és bioszféra" címmel kutatási programot indított a természeti környezet megóvásáért. Ennek keretében bioszféra-rezervátumokat jelöltek ki, amelyek lehetőséget nyújtanak a Föld fogyatkozóban lévő növény és állatközösségeinek, ökoszisztémáinak megmentésére. Magyarországon öt ilyen terület élvez különös gondoskodást.
Ramsari egyezmény
Egy 1971-ben, az iráni Ramsarban aláírt egyezmény rendelkezik a nemzetközi jelentőségű vadvizekről, mint a vízimadarak tartózkodási helyéről. Előírja, hogy a csatlakozó országok állítsák össze a nemzetközi mércével jelentősnek tekintett árterek jegyzékét. A megállapodás kötelezővé teszi ártéri rezervátumok létrehozását a költöző vízimadarak védelmére, s ez ügyben nemzetközi felelősségvállalására kötelez. Magyarország 1979-ben csatlakozott az egyezményhez.
Természeti Világörökség
Nemzetközi elismerést, egyszersmind tennivalók fölvállalásával jár, ha természeti értéket vesznek fel a Világörökségek listájára. Hazánk nemzeti parkjai közül három érintett: az Aggteleki-és a Szlovákiai-kaszt barlangjai, amelyek egyúttal az Aggteleki Nemzeti Park részei is; a Hortobágyi puszta, amelynek területe világörökségként gyakorlatilag egybeesik a nemzeti parkkal; a Fertő-Hanság Nemzeti Parkhoz tartozó Fertő-tó és környezete.
Természetvédelmi terület
A természetvédelmi terület (TT)általában olyan természeti ritkaságok védelmére kijelölt, kisebb kiterjedésű terület, amelynek megőrzése tudományos, oktatási és ismeretterjesztési, vagy génfenntartási szempontból indokolt.
Tájvédelmi körzet
A tájvédelmi körzet (TK) kialakításának célja a védett területek legjellemzőbb tulajdonságainak megőrzése, a tájkép természetes alkotóelemeinek meghatározott egyensúlyban tartása. A tájvédelmi körzetek "működésére" csak az adott országon belüli előírások vonatkoznak. Ezen belül a természetvédelmi területek (TT) szigorúan védett (zárt) területnek minősülnek.
A Vörös Könyv
A természeti értékek védelme kapcsán gyakran szóba kerül az úgynevezett Vörös Könyv: ebben sorolják föl a kipusztult, illetve veszélyeztetett növény- és állatfajokat.
Természetbarát viselkedési normák
A természetbarát viselkedési normák alapja: a természet megismerhető a növények, állatok és ásványok gyűjtése, szemét vagy hulladék lerakása, hangoskodás, a vadon élő állatok zavarása nélkül is.
A fokozottan védett területeken jelzett turistautak vezetnek át - nem érdemes, és sok helyen nem is szabad ezekről letérni.
A gépjárművel érkezőkre valamennyi nemzeti parkunkban vonatkozik a szabály, hogy nem éjszakázhatnak a parkolóban leállított lakókocsiban, lakóautóban, s hogy a közforgalom számára megnyitott utakról gépjárművel sem térhetnek le, az erdészeti üzemi utakra nem hajthatnak be. (Forrás: Utazom.com)
Az OKTVF elérhetősége (2014.02.07.-én frissített adat):
Levelezési cím: 1539 Budapest, Pf.: 675
Tel.: +36 1 224 9100 Fax.: +36 1 224 9163
Cikkeimhez felhasznált irodalom:
(Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség)
|