ÉLŐLÁNC A KÓRHÁZAKÉRT 2007.04.01
NeMo 2007.04.01. 20:52
A transzparensek magukért beszélnek, a megjelent demonstrálók hiába lettek volna akár tízszer ennyien, sajnos a diktatúra diktatúra marad. A tervezett kórházleépítések megtörténtek, a nép akarata nem számított. Nyögjük ezt azóta is, gyógyítók és betegek egyaránt.
ÉLŐLÁNC A KÓRHÁZAKÉRT 2007.04.01
A felhívás élőlánc alkotására a magyar kórházakért, magyar betegellátásért már hetekkel az esemény előtt közkézen forgott, utcákon, tereken kihelyezett plakátok, internet, szájhagyomány útján terjedt a hír. A mi kerületünkben az Önkormányzat még hivatalos lakossági tájékoztatójában is megemlítette.
Természetesen az OPNI kastélyának ajtaján is megjelentek az élőlánc alkotására felhívó plakátok és ismertetők.
Mivel a fotókon a szöveg nehezen olvasható, a szöveget a plakát alatt nyomtatott formában is közzéteszem, természetesen változtatás nélkül, eredeti formájában.
Április elsején: élőlánc a kórházakért!
(L)O.P.N.I.-vagy megőrizni?
Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) áprilisban fogad utoljára betegeket.
Dobra kerül az impozáns épület, amely 140 éven át szolgálta az elme és a lélek betegségeinek gyógyítását. Az itt folyó, világszerte elismert oktató, kutató és gyógyító munka jóvátehetetlen kárt szenved, szakmai közösségeket, kezelési és rehabilitációs programokat számolnak fel, megszakadnak a gyógyulás szempontjából létfontosságú orvos-beteg kapcsolatok.
Több, mint hétszáz ágyat kellene más intézményeknek befogadniuk, ennek megfelelő szabad kapacitás azonban nem áll rendelkezésre, megteremtése milliárdos nagyságrendben terhelné a tárca költségvetését. Mert Budapesten nem a rosszul működő, és nem a kihasználatlan kórházak szűnnek meg, hanem azok, amelyek értékes telken, egészséges és esztétikus környezetben működtek. A tüdőszanatóriumnak a hegyi levegőhöz, a sérült lelkeknek a kerti sétányokhoz nincs többé joga, ilyesmi csak magánbetegeknek, luxusingatlan-tulajdonosoknak jár.
Vajon kinek az érdekét szolgálja a kórházak kiárusítása? Kinek jut és mennyiért fog elkelni a negyven hektáros park közepén álló műemlék-épület? A miniszter nem árulja el terveit, csak az épület kiürítését, a betegek eltávolítását sürgeti.
Az Élőlánc Magyarországért április elsején, vasárnap délelőtt 10 órakor az OPNI főbejáratához hívja mindazokat, akiket felháborít, hogy az egészségügy időszerű reformja helyett a kormány az ellátást korlátozza, az ingatlanokkal üzérkedik, és magánbiztosítók kezére játssza a társadalombiztosítás vagyonát, a járulékfizetők pénzét.
A gyűlésen felszólalnak a megszűnő kórházak és a betegszervezetek képviselői, valamint Németh Attila, a Magyar Pszichiátriai Társaság elnöke, és Pokorny Zoltán a XII. kerület polgármestere. Lányi András az Élőlánc Magyarországért, Sipos József az Országos Civil Fórum szervezői nevében beszél. A Fórum egészségpolitikai javaslatait Szilvási István, a Magyar Orvoskamara alelnöke ismerteti.
Csak az OPNI dolgozóinak szájára kerül lakat. Ők nem mondhatják el véleményüket a minisztérium engedélye nélkül. Hallgatásuk nem beleegyezés.
Segítsen, hogy a tiltakozás hangja eljusson az ország házáig!
Az Élőlánc Magyarországért elnöksége
2007.03.23
A fotók kb 11 óra 20 perc tájékában készültek, ez a tömeg az élőláncnak csak egy kicsiny hányada, az emberek többsége ekkor már kőrbevette az OPNI ősparkjának hatalmas területét. A főbejáratnál természetesen mindvégig sokan maradtak, hiszen az elhangzott beszédeket követően a résztvevők aláírásukkal hitelesítették, hogy az elhangzottakkal egyetértenek.
A továbbiakban közzéteszem az Országos Civil Fórum állásfoglalását, melyet a rendezvény végén nyomtatott formában meg lehetett kapni:
AZ ORSZÁGOS CIVIL FÓRUM EGÉSZSÉGPOLITIKAI ÁLLÁSFOGLALÁSA
A magyar államháztartás súlyos helyzetéből nem a humán értékek rombolása a kiút. A közszolgáltatások piacosítása, a tőkeérdek gátlástalan érvényesülése jóvátehetetlen károkat okoz a társadalomnak, fokozza a leszakadó néprétegek kiszolgáltatottságát. A kormány jelenlegi egészségpolitikája sérti a társadalmi igazságosságot, szegény és gazdag betegellátás kialakulásához vezet, rontja a szociálisan hátrányos helyzetben lévő betegek gyógyulási esélyét. Ezért az Országos Civil Fórum követeli a kormány egészségpolitikai intézkedéseinek visszavonását és azonnali széleskörű társadalmi egyeztetést kezdeményez az alábbi elvek alapján:
Az egészségügyi ellátórendszer megújítása halaszthatatlan, de a reform címén és reform helyett zajló drasztikus forráskivonás elfogadhatatlan. A hamis doktrínák és homályos indítékok alapján, puccsszerűen, az érintettek tiltakozása ellenére kierőszakolt törvények súlyos károkat okoznak a betegellátásban, és csak a reformtörekvések lejáratására alkalmasak. A forráskivonást meg kell állítani, a gyógyító-megelőző ágazat részesedését a nemzeti össztermékből jelentősen - az európai átlaghoz közelítve - növelni kell. Javasoljuk, hogy az egészségre káros termékek fogyasztási adóját a betegellátás forrásainak növelésére fordítsák.
Tiltakozunk a több-biztosítós rendszer bevezetése ellen! Akik a biztosítási rendszert üzleti alapokra helyeznék, szétverik az egységes, nemzeti kockázat-közösségen alapuló, általános társadalombiztosítást. Nemzetközi tapasztalatok bizonyítják, hogy a versengő magánbiztosítók megjelenése megdrágítja az egészségügyi szolgáltatásokat, a biztosítók visszaélhetnek a betegek, valamint a szolgáltatásra kötelezett állam kiszolgáltatottságával, és nyereségüket a szolgáltatások korlátozása, vagy költségeik áthárítása révén biztosítják. A közfinanszírozásból nyújtott biztosítási alapcsomagon túlmenő szolgáltatásokra javasoljuk a kiegészítő biztosítás (elsősorban önkéntes betegpénztárak) rendszerét.
Szükség van forrásbevonásra és a költséghatékonyság érvényesülésére, de a nemzetközi tapasztalatok ismeretében tagadjuk, hogy a magánbiztosítók és magánbefektetők megjelenése ezt a célt jól szolgálná. A rövidtávú forrásbevonás árát később drágán fizetnénk meg. Nem értünk egyet azokkal a törekvésekkel, amelyek akár a szolgáltatás, akár a biztosítás területén a privatizáció, a liberalizáció és egyéb címeken tesznek jövedelmezővé egyes gyógyító ágazatokat, technológiákat, eltorzítva ezzel a betegellátást, profitot termelve a közpénzekből. Az un. public-private-partnership típusú forrásbevonás hosszú távon közpénzeket von ki a betegellátásból.
A területi egyenlőtlenségeket csökkenteni kell és mérsékelni kell a betegellátás kórház-központúságát. A fekvőbeteg-ellátás kapacitásának korlátozása azonban csakis nyilvánosan zajló szakmai egyeztetések nyomán, és kizárólag a járóbeteg-ellátás és a mentőszolgálat egyidejű fejlesztésével fogadható el. Ennek jelenleg éppen az ellenkezője történik. Tiltakozunk, a háziorvosok egzisztenciális ellehetetlenítése ellen! Javasoljuk, hogy ha egészségügyi ingatlanok kerülnének eladásra, a bevételt a tulajdonos kizárólag az adott régión belüli járóbeteg ellátás fejlesztésére fordíthassa.
A betegellátás szükséges szakmai protokolljainak kidolgozása nem az üzleti biztosítók, hanem autonóm szakmai kollégiumok és az egészségügyi kormányzat dolga.
A betegellátás minőségének szigorú ellenőrzéséhez az ÁNTSZ megerősítése szükséges. Az egészségügy dolgozóinak lejáratását betegellenesnek tartjuk, mert a beteg ember bizalma gyógyítói iránt a gyógyulás elengedhetetlen feltétele.
Támogatjuk az önfoglalkoztató és non-profit vállalkozási formák erősítését. Törvényben kívánjuk rendezni az orvosok, gyógyszerészek jogállását. A járóbeteg ellátásban támogatjuk a praxisközösségek kialakítását. A gyógyító szakmák felelősségének és autonómiájának megerősítése érdekében ragaszkodunk a kötelező kamarai tagság visszaállításához.
A paraszolvencia káros jelenségének megszüntetéséhez elengedhetetlen, hogy az egészségügy dolgozóinak fizetését az európai jövedelemarányokhoz igazítsák.
Az igényeknek megfelelő számú orvos-, fogorvos- és gyógyszerész képzése az állam feladata. Az állami költségvetés biztosítsa az egészségügyi oktató intézmények finanszírozását.
A gyógyszerforgalmazásban a szolgáltatók korlátozott versenyét támogatjuk, de a versenyt nem a gyógyszertár és a benzinkút között képzeljük el. A gyógyszerforgalmazáshoz gyógyszerészre van szükség! Alapelvként jónak tartjuk a hatóanyag szerinti gyógyszerrendelést. Korlátozni kell a gyógyászati termékek egyre gátlástalanabb reklámját és promócióját.
Végül: a megelőzést nem csak a társadalom egészségi állapotának, hanem a gyógyítási költségek megállíthatatlan növekedésének is legfontosabb és leghatásosabb ellenszerének tartjuk. Az állam - a társadalom egészségi állapotáért viselt felelősségének megfelelően vállaljon nagyobb szerepet az egészséges életmód, a tömegsport, a fogyasztóvédelem, a környezet- és munkavédelem támogatásában és fejlesztésében.
Az élőlánc fegyelmezetten, csendben épült fel, a továbbiakban néhány "díjnyertes" plakát fotóit teszem közzé, valamint néhány fotót magáról a láncról.
Szerencsére jelen esetben a rend őrei valóban a tüntetőkre vigyáztak, a közlekedésben, a forgalmas Hűvösvölgyi úton való átjutásban segítettek és óvták a résztvevőket a balesetektől. Példás magatartásukat mindannyiunk nevében köszönöm!
Mivel a gyülekezési engedély mindössze 10-12 óráig tartott, a Magyar Himnusz, Szózat és a régi Magyar Himnusz ("Boldogasszony anyánk...") elhangzását követően a tömeg csendben feloszlott. A rend őrei ebben is segítségünkre voltak.
Kedvenc plakátunkat még útban hazafelé, a villamoson is élvezhettük.
További képek:
|