Egészségbiztosítás: fejlesztés vagy „reform”
[polgari hirszemle] 2007.05.14. 23:30
összefoglaló a Szolidaritás jövoje c. budapesti konferenciáról
Budapest, 2007. május 13. vasárnap
Egészségbiztosítás: fejlesztés vagy „reform” –
összefoglaló a Szolidaritás jövoje c. budapesti konferenciáról Budapest, 2007. május 13. vasárnap
A budapesti MÁV Kórházban vasárnap tudományos-társadalompolitikai tanácskozást tartottak orvosok, tudósok, közéleti személyek és csaknem negyven nagy társadalmi szervezet, szakszervezet és politikai ero részvételével, az egészséghez fuzodo emberi és szociális jogok védelmében, az egészségügyi rendszer fejlesztése jegyében. A konferenciát a Magyar Szociális Fórum Kerekasztala, az Országos Civil Fórum, a Professzorok Batthyány Köre, és az Élolánc Magyarországért szervezte. A fo eloadásokat Szollár Lajos, Kerpel-Frónius Sándor, Sinkó Eszter, Németh György és Szakolczai György tartotta. A konferencián elhangzottakat Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum szervezoje összegezte:
1. A kormány társadalombiztosítási „reformja” nélkülözi a társadalmi érdek figyelembe vételét: a népesség egészségi állapotának javítását, életesélyének növelését, lemaradásunk csökkentését az európai mutatókhoz képest.
2. A társadalmi érdek helyett az állam terheinek csökkentésében, a költségvetési egyensúly privatizálással történő megteremtésében jelöli meg a
valódi célt. A reform-javaslat ezért jellegzetesen neoliberális és pénz centrikus. Mi viszont az embert és az életet tartjuk előbbre valónak, és a humán értékrendet szegezzük szembe a neoliberális monetarizmussal.
3. A reform-terv sérti az élethez és az emberi méltósághoz való jogot. Elfogadhatatlan helyzetbe kényszeríti az orvosokat és a betegápolókat azzal, hogy az ellátás korlátozására vagy megtagadására kényszeríti őket. Ezzel közvetve hippokráteszi esküjének megszegésére készteti az orvost.
4. Az évi 1600 milliárd forintból gazdálkodó „E” alap (egészségbiztosítási alap) magánkézbe adása alkotmányellenes.
5. A TB privatizálása, az üzleti biztosítás bevezetése azzal járna, hogy az üzleti érdek maga alá rendelné az egészséges élethez való jogunkat, hiszen a fő cél nem a beteg meggyógyítása volna, hanem a ráfordítások lehető legalacsonyabb szinten tartása a lehető legnagyobb bevétel mellett.
6. A reform-terv nélkülözi a társadalom egyetértését és jóváhagyását, pedig semmilyen nagy társadalmi rendszer nem működtethető az abban érintettek együttműködése nélkül.
7. Az elgondolás közgazdasági szempontból is tarthatatlan, hiszen a költségvetés terhei nem csökkennének, az ország terhei viszont nőnének a magánbiztosítók 30 százalékos működési költségei és nyeresége miatt.
Mindebbol azt a következtetést vonták le a konferencia résztvevői, hogy a reform-javaslat szakmailag, társadalmilag és politikailag előkészítetlen, koncepciójában téves, sérti a társadalom és a nemzet érdekeit. Erőltetése minden szempontból káros. Ezért elutasítják a „Biztosítási piac megnyitása” c. kormány-anyagot.
|