Fogyni könnyebb, mint gondolnánk!
NeMo 2007.05.01. 17:22
Bevezetés; miért is foglalkozom a témával? Alapvető életmódi tanácsok, 5 olyan szempont, amit ha betartunk, csökkenni fog a súlyunk.
Az elmúlt két év folyamán sokszor és sokan kérdezték, mi az a titok, ahogyan le tudtam fogyni. Mivel nem titok, és szívesen megosztom másokkal is, itt az alkalom, megteszem!
Miért is foglalkozom ezzel a témával?
Nem, nem a bestseller-volta miatt és nem azért, mert sokakat izgat. Egyáltalán nem. Inkább azt a rengeteg felgyülemlett tapasztalatot szeretném megosztani másokkal is, amiket hízásra hajlamos alkatom miatt az eltelt mintegy 20 év folyamán szereztem.
Sokat küzdöttem a kilóimmal, gyermekkorom úgy telt, hogy folyamatosan csúfoltak túlsúlyomért, én voltam a „digi-dagi daganat, kergeti a halakat” kislány és borzasztóan útáltam ezt az állapotot, viszont... imádtam enni.
Tini koromban csoda történt, megnyúltam, megszépültem, 168 cm-emhez 62-63 kg voltam, ami erős, fiús alkatú csontfelépítésem mellett nem rossz, sőt: 18 éves korom körül ragadtak rám a fiúk, mint a légypapírra, ami persze igen jóleső érzés a hölgyek számára.
Aztán jöttek sorra a gyerekek, minden szülést követően bőven maradt rajtam súlyfelesleg, 62-ről 85kg, amiből 72-ig sikerült lefaragni, majd 72-ről 89, amit már csak 80-ra sikerült szelidíteni, végül 80-ról 97kg, ami már komoly panaszokat is okozott. Szóval mondhatjuk úgy is, komolyan megviseltek a lányaim...
Sokféle fogyókúrát, módszert, sanyargatást kipróbáltam, míg aztán rájöttem a titkok nyitjára.
A dolgok lényegét soha nem a bestsellerekben és a reklámfogásokban kell keresni, a fogyás titka ennél jóval egyszerűbb:
VÁLTS ÉLETMÓDOT!
Hű, de hát az nehéz... mondhatná bárki.
Azonban sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk!
A lényeg, az alapszabályok a következőkben fogalmazhatók meg:
1.) Ha éhes vagy egyél. Ha kell, öt-hat, tíz alkalommal egy nap. Miért?
A szervezetünk jól ki van találva. Ha egyszer eszem csak egy nap, a testem megpróbál minden egyes kalóriát, minden egyes tápanyagot felhasználni, semmit sem hagy talonban. No és persze, ha egyszer eszünk csak egy nap, hajlamosak vagyunk farkasétvággyal mindent elfogyasztani, ami az utunkba kerül. legyen az csoki, cukor, kenyér, tészta, szalonna... bármi. Azt se feledjük el, hogy ezeknél az egyszeri étkezéseknél ha jóllaktunk, akkor is folytatnánk...
Tehát együnk sokszor, keveset és lehetőleg egészségeset: értsd zöldség, gyümölcs, fehérjék (tej, tejtermékek, sovány húsok és húskészítmények, levesek, stb.) Ha nassra vágyunk, műzli, műzliszelet, mazsola, banán, datolya, és mindaz, ami természetes édesség, fogyasztható.
2.) Igyál sokat!
Miért?
A szervezetünk mintegy 65-80%-a (a kortól függően, csecsemőknél kb 80%, majd a kor előrehaladtával csökken, egészséges felnőtteknél általában 70-75%, időseknél kb 80%) víz. Ennek rengeteg feladata van, de legfőképpen a sejtek táplálkozásában és salakanyagainak eltávolításában van szerepe, majd ezen salakanyagok - méreganyagok elszállításában azokra a helyekre, ahol a szervezet eldönti, van- e még hasznos anyag a salakanyagok közt (máj, vese), s ha úgy dönt, újrahasznosít, ha pedig feleslegesnek ítél: kiüríti, eltávolítja a szervezet mindazt, ami számára már felesleges. Köznapi nyelven ezt méregtelenítésnek nevezzük.
3.) Egyél kevesebb „extra” kalóriát!
Mi az az extra kalória?
Mindaz, amit nem azért eszünk, mert éhesek vagyunk. Cukor, csoki, üdítők, nassok, stb.
No jó, de ha szeretem? - kérdezhetné bárki.
Bevallom, én is szeretek nassolni! Az üdítőkből azonban vannak kalóriamentes, diétás, változatok, ennél pedig még egészségesebb, ha átszoktatjuk magunkat a csapvízre, az ásványvízre, vagy a különféle teákra. A teák változatos tárházát érdemes végigkóstolgatni, a hagyományos fekete tea ma már ezerféle változatban kapható, a zöld tea még egészségesebb, gyerekeim az igazi gyümölcsökből készült gyümölcsteákra esküsznek. Ihatjuk ezeket kicsi cukorral, cukor-citrom ízesítéssel, mézzel, édesítőszerrel, vagy csak úgy, natúrban.
4.) Figyeljünk oda mit, mivel eszünk!
Ma már a sok diéta közt elvész az ember, azonban több olyan diétával is találkoztam, ahol a helyes ételtársításra hívják fel a figyelmet. A néhai bestseller testkontroll diéta, a dr Hays féle diéta, sőt, a káposztaleves diéta is ezen alapul, hogy csak azokat említsem, amelyeket magam is kipróbáltam.
Így tehát érdemes odafigyelni a társításokra, ezek a diéták valóban fogyást eredményeznek!
Érdemes délelőttönként könnyű ételeket enni, zöldséget-gyümölcsöt, könnyen emészthető dolgokat, délben a főétkezésnél javaslom a fehérjéket, lehetőleg salátákkal, esetleg minimális szénhidrát-tartalmú körettel társítva (kevés rizs, burgonya, sok saláta, vagy párolt zöldség). Vacsoraidőben ha lehet, kerüljük a fehérjét, mert nehezen emészthető, helyette margarin, margarinkrémek, friss zöldség a legjobb.
5.) Mozogjunk sokat!
Legtöbbünknek kevés az ideje. Hogyan mozogjunk hát sokat?
A mozgás nemcsak a szűkebb értelemben vett sport. Persze jó, ha sportolunk valamit, erre a mai életmód mellett leginkább a hétvége alkalmas. Ilyenkor elmehetünk úszni, futni, kirándulni, vagy beiktathatunk mindkét napba egy-egy óra tornát.
Mi az, amit naponta tehetünk?
Javaslom, tanulja meg minden fogyni vágyó az öt tibeti jógagyakorlatot és ezzel kezdje a napját! A honlapon megtalálható. 5 - 15 percet vesz igénybe.
Napi munkánk közben, ahol lehet mozogjunk. Én pl eddig mindig ültem egész nap. Most munkám nagy részében inkább állok, ilyenkor is lehet további mozgásokat beiktatni: kicsit megmozgatjuk a derekunkat, kinyújtóztatjuk a karjainkat, nyakunkkal néhány kőrzést végzünk, ezek mind-mind elvesznek néhány kalóriát a szervezettől, kevesebb rakódik le.
Munkából hazafelé sétálhatunk, vagy BKV helyett választhatjuk a kerékpárt. Van még néhány tippem, de az olvasó fantáziájára bízom; mindenesetre ahol csak lehet, tegyünk néhány aktív mozdulatot!
Ezek tehát a legfontosabb alapszabályok.
A további fejezetekben részletesen el fogom mondani azt is, hogy miért, azt is, hogy hogyan.
A fórumban lehetőségetek van kérdezni, bármiről, ami a fogyással kapcsolatos.
|