Egy magyar orvos vívódásai 3
NeMo 2007.04.20. 14:23
Hiába mondott le látszólag az, aki kitalálta és véghezvitte, hiába került más személy a helyére, a népirtó tendencia folytatódik. A héten betegfelvételi stopot hirdettek ki kórházunkban, vagyis a tervezett műtétre előjegyzett betegeket nem fogadhatják osztályaink, kizárólag akut ellátás folyhat, vagyis a sürgős-életveszélyes esetekben vehetünk fel és láthatunk el beteget.
Mindezek oka a volumenkorlát.
Hiába, hogy aktív osztályaink ágyszáma nem csökkent a kritikus mérték alá, vagyis elviekben egészen normális betegellátás folyhatna, az ellátást lefejezték, megnyomorították a volumenkorláttal.
Mit jelent ez?
Adott kórházi osztályon, vegyük pl kórházam sebészetét eddig volt 45, jelenleg van 36 aktív ágy. Tavaly, illetve ez év márciusáig havonta 160 súlyszám értékben dolgozhattak, 2007 áprilisától mindössze 102 pontnyi munkát végezhetnek, ugyanis efelett az OEP egyetlen fillér nem sok, annyit sem térít a beteg ellátásáért. Vagyis, az ágyak száma mindössze 20%-kal csökkent, a végezhető munka viszont csaknem 40%-kal. Hogy átlássuk, mit is jelent ez: a kisebb műtétek súlyszáma, mint pl vakbél, sérv, vagy epeműtét, kb 1 pont körül mozog (durván 0,8-1,2), a nagyobbaké, mint pl bél eltávolításával járó kizárt sérv (akut, életveszélyes állapot), bélrendszeri daganat eltávolítása, struma, gyomorműtét, stb 2,5-5 pontig terjed. A hónap elején több nagy műtétre került sor, most viszont nem vehetünk fel beteget. Ha az akut ügyeletben csak néhány vakbélműtétes érkezik, jó, ez még talán belefér a pont-keretbe. Ha komolyabb problémával küldenek beteget, pl ileus (bélleállás) a diagnózis, melynek hátterében tegyük fel egy vastagbél daganat áll és ezt műtéttel megoldják sebészeink, az ellátást már nem fogja kifizetni az OEP. Vagyis folyamatosan termelődik a veszteség. Előbb-utóbb a kórház csődbe megy.
Durva? Igen, az.
Jogtalan? Igen, véleményem szerint az.
Veszélyes? Igen, az.
Miért is?
1.) Felvesszük a beteget, el is látjuk, mert nemcsak kötelező, de eskünkkel, etikai érzékünkkel állna szemben, ha nem ezt tennénk.
2.) Ugyanakkor a kórház veszteségessé válik, egyre kevesebb pénz jut gyógyszerekre, műszerekre, karbantartásra, szakszemélyzet fizetésére.
3) Eddig egy sebészeten a sebész operálhatott szaktudása és tehetsége szerint, általában a tehetségesebbek többet, a kevésbé tehetségesek kevesebbet, ám mindegyikük legalább annyit, hogy a napi rutin, a kézügyesség, a technika, a tapasztalat nap-mint nap nőtt. Úgy is mondhatjuk, egy bizonyos természetes szelekció alakult ki, X a pajzsmirigyműtétekben, Y a hasi sebészetben, Z pedig a pepecseléssel járó, sok türelmet igénylő plasztikákban volt inkább jártas, miközben azért minden műtéttípusban volt annyi tapasztalata, hogy magas szinten meg tudja operálni bármely beteget, aki az adott szakterületen felvételre került.
Ha betartjuk a volumenkorlátot: Kevesebb beteg, kevesebb tapasztalat, kevesebb napi rutin. Nagyon veszélyes. Fentiekből azt hiszem napnál világosabb, miért.
4.) Hogy miért is jogtalan?
A "felszabadulás" óta szolidaritáson alapuló társadalombiztosítás vot és van, melyre ma is kötelezően fizetjük a havi nem kis összegeket nemcsak mi, hanem a munkáltatónk is. Jómagam 26 éve fizetem, van, aki egy életen át fizette, és természetesen van olyan is, aki nem tudja fizetni: munkanélküli, leszázalékolt, nyugdíjas, stb. Ki azért mert az akart lenni, ki meg azért, mert arra kényszerült. Úgy gondolom, hogy ezeknek az embereknek a többsége nem azért nem fizet társadalombiztosítást, mert nem akar, hanem azért, mert kiszorult abból a rétegből, akiket még dolgozni hagynak. Egyre kevesebb a munkahely, egyre nagyobb a verseny és nem biztos, hogy a versenyben a jobbik fél a győztes.
A törvény szerint MINDEN MAGYAR ÁLLAMPOLGÁRNAK Állampolgári jogon jár az egészségügyi ellátás és a gyógyuláshoz való jog. Akár tud fizetni, akár nem. Amennyiben az ellátást az OEP nem tudja fedezni, az államnak kötelessége a hiányt fedezni, az ellátásokat téríteni.
Ezt a rendszert akarják most felrúgni, sőt, már fel is rúgták, csak sok magyar ember még mindig nem látja.
Orvosként nem fordulhatok ombudsmanhoz!
Betegként bárki fordulhat ombudsmanhoz, ha ellátása nem, vagy csak késve történik meg.
ÉN MEGTENNÉM!
|