Dr. Molnár Lajos Úrnak Miniszter
Tisztelt Miniszter Úr!
A Magyar Orvosi Kamara elnöksége 2007. február 21-én tartott ülésén áttekintette a vizitdíj rendszer bevezetésével kapcsolatos kérdéseket, és határozatában úgy döntött, sürgős tárgyalást kér Miniszter Úrtól a következőket illetően:
- Mielőbbi egységes, átlátható és egyértelmű jogi szabályozás kialakítása és megismertetése a szakmai és a civil közönséggel, mert a jelen helyzet rövid tapasztalatai alapján rengeteg a félreértés és a vita.
- A sürgősség kérdéskörének áttekintése, különös tekintettel a gyermekellátásra, amelyben a jelenlegi teljes alanyi mentesség folytán az ügyelet igénybevétele parttalanná válik, a beidegződött rossz szokásoknak nem állja útját. Ugyancsak szükséges a sürgősségi kórképek definiciójának pontosítása (pl. a zárt, komplett darabos csonttörések jelenleg nem sürgősek!?)
- A mentességek pontosítása, esetleges modifikálása.
- Az orvosok, egészségügyi dolgozók - különös tekintettel az ágazat nyugdíjasaira, akik évtizedeken át rosszul fizetetten végezték áldozatos munkájukat és most ennek nyomán alamizsnányi nyugdíjukból kell megéljenek – vizitdíj mentességének mielőbbi megállapítása, mely erkölcsi kötelességünkön túl azért is jogos igény, amiért pl. a vasutas ingyen utazik, az energiaszektor dolgozói olcsóbban kapják a villanyt, a gázt.
Figyelmét megköszönve várom mielőbbi válaszát.
Budapest, 2007. február 22.
Tisztelettel:
Dr. Éger István
Megkaptuk a választ...
EGÉSZSÉGÜGYI MINISZTÉRIUM ÁLLAMTITKÁR
Iktatószám: 3403-2/2007-0005EMF
Dr. Éger István elnök Magyar Orvosi Kamara Budapest
Tisztelt Elnök Úr!
Dr. Molnár Lajos miniszter úrhoz címzett levelében a vizitdíjjal kapcsolatban felmerült nyugdíjas kollégák megkereséseivel fordult szaktárcánkhoz, amellyel kapcsolatban az alábbiakról tájékoztatom.
A vizitdíj és a kórházi napidíj fizetési kötelezettségről az egyes, az egészségügyet érintő törvényeknek az egészségügyi reformmal kapcsolatos módosításáról szóló 2006. évi CXV. törvény rendelkezik. A törvényt az Országgyűlés tárgyalta és az egészségügyi dolgozók mentesítése szempontjából a munkavégzésre irányuló jogviszony keretében foglalkoztatott dolgozókra szűkítette a kört a szolgáltató által nyújtott ellátások tekintetében. A szaktárca eredeti elképzelése alapján minden egészségügyi dolgozó mentesült volna a díjfizetési kötelezettség alól.
Jelenlegi jogszabályok alapján csak akkor mentesülhet egy volt egészségügyi dolgozó a díjfizetési kötelezettség alól, ha nem Egészségbiztosítási Alapból finanszírozott ellátást vesz igénybe. Amennyiben ezen biztosítottak ellátása után a szolgáltató nem igényel az Egészségbiztosítási Pénztártól finanszírozást, akkor ezen ellátást nem terheli vizitdíj fizetési kötelezettség.
Mellékelt levelével kapcsolatban tájékoztatom, hogy a nyugdíjas kolléga tartós orvosi kezelése tekintetében mentesül a vizitdíj fizetése alól, mivel a cukorbetegek az alapbetegségükkel összefüggõ ellátásokért nem fizetnek vizitdíjat.
Továbbá javaslom a nyugdíjas doktornő tájékoztatását atekintetben, hogy minden megyébõl ingyenesen hívható lakossági vizitdíj vonalak létesültek, amelyen keresztül az állampolgárok információt kaphatnak a vizitdíjjal kapcsolatban felmerült kérdéseikre.
A fővárosból és Pest megyéből hívható szám a 06 80 204-796. A további zöld számok megtalálhatók mind a minisztérium, mind az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján.
Kérem válaszom szíves elfogadását.
Budapest, 2007. február "25”
Tisztelettel:
Dr. Horváth Ágnes s.k. |